Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Leśną drogą ku niepodległości”

„Leśną drogą ku niepodległości”

W dniu 11 października br. odbył się w Kijach Konkurs Pieśni i Piosenki Niepodległościowej, w ramach Festynu Edukacyjno-Historycznego „Leśną Drogą Ku Niepodległości”.

 Organizatorami tej uroczystości byli: Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa Kielce, Chmielnik, Jędrzejów i Pińczów oraz Samorządowa Instytucja Kultury Kasztelania w Kijach. Konkurs zorganizowano w celu  podtrzymania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej. Laureatami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej w Małogoszczu oraz   Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu a nagrody dla nich ufundowały Lasy Państwowe.

autor zdjęć: Zespół Świetokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach