Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

               Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzenia lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dęby Pamięci w Jęrzejowie

Dęby Pamięci w Jęrzejowie

9 października przy Archiopactwie Cystersów w Jęrzejowie podczas uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 800-lecia przybycia do Klasztoru Cystersów Błogosławionego Wincentego Kadłubka zostały posadzone dęby pamięci: Wincenty i Czesław.

W uroczystości uczestniczyli  ojcowie Cystersi jako gospodarze i współorganizatorzy, starosta, burmistrz i mieszkańcy Jędrzejowa oraz leśnicy. Swoją obecnością uroczystość uświetnił JE ks. bp. Jan Piotrowski.

Dąb Wincenty posadzony został dla uczczenia rocznicy przybycia, w 1218 roku do Klasztoru Ojców Cystersów biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka, a dąb Czesław dla upamiętnienia osoby biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, żyjącego w latach 1895-1963, który przyczynił się do powrotu po II Wojnie Światowej Cystersów do Jędrzejowa. Za jego zgodą Cystersi odzyskali jędrzejowski klasztor przejmując parafię 23 września 1945 roku.

Dęby zostały posadzone przez ks. biskupa Jana Piotrowskiego, opata Edwarda Stradomskiego, zastępcę dyrektora RDLP w Radomiu Piotra Kacprzaka, starostę jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka, burmistrza Jędrzejowa Marcina Piszczka oraz nadleśniczego Nadleśnictwa Jędrzejów Andrzeja Kasicę. Drzewa posadzono w centralnym miejscu placu klasztornego, aby wiernym przypominały o tych ważnych rocznicach.

Po poświęceniu posadzonych dębów w Sanktuarium Błogosławionego Wincentego Kadłubka obyła się msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa w intencji Ojczyzny, mieszkańców Jędrzejowa i leśników.

Uroczystość uświetniły sztandary leśników i szkół, a oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Centrum Kultury w Jędrzejowie.