Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Oprócz swej działalności podstawowej, którą jest prowadzenie gospodarki leśnej zgodnie         z ustawą o lasach i Planem Urządzania Lasu, nadleśnictwo postępując zgodnie z przysłowiem „Czym skorupka za młodu …" angażuje się w tematykę edukacji ekologicznej z dziećmi               i młodzieżą począwszy od przedszkolaków na młodzieży szkół średnich kończąc. W tym celu została stworzona ścieżka przyrodniczo – edukacyjna na szkółce leśnej „Mniszek" oddalona     o 5 km od Jędrzejowa, gdzie dzieci pod okiem leśnika zapoznają się z otaczającą je przyrodą. Na szkółce znajduje się również wiata do prowadzenia „zielonych lekcji", a także miejsce na ognisko gdzie po zakończonych zajęciach dzieci i dorośli mogą rozkoszować się smakiem pieczonych ziemniaków i kiełbasek przy szumie drzew i śpiewie ptaków. W razie niepogody  w budynku szkółki została oddana do użytku sala edukacyjna wyposażona w liczne eksponaty które pokazują piękną i jedyną w swoim rodzaju faunę i florę jędrzejowskich lasów.

 Na terenie Nadleśnictwa istnieje również druga ścieżka zlokalizowana w bardzo malowniczym kompleksie leśnym Sielec. Jest to ścieżka o tematyce historyczno – przyrodniczej powstała ona w 2006 roku a jej tematyka wybiega nieco poza dotychczasowe standardy. W części historycznej ukazane zostały mapy z rozmieszczeniem lasów w Polsce w wieku XIX i XX. Przy trasie znajduje się również kapliczka św. Franciszka z Asyżu poświęcona pamięci leśników i ich rodzin. Na patrona ścieżki wybrano prof. Karolinę Lanckorońską, by w ten sposób podkreślić uznanie środowiska leśników dla tej wybitnej postaci. Warto zwrócić uwagę na otaczający ścieżkę piękny drzewostan jodłowo bukowy, który zachował się do naszych czasów między innymi dzięki dalekowzrocznej gospodarce leśnej prowadzonej przez rodzinę Lanckorońskich. Od XIX w. byli oni bowiem właścicielami tegoż kompleksu. Końcowym punktem ścieżki jest pomnikowy okaz jodły pospolitej „Karolina".


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

DARY ŚWIĘTOKRZYSKICH LASÓW

DARY ŚWIĘTOKRZYSKICH LASÓW

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego zapraszają 24 września na V edycję imprezy edukacyjno-promocyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”.

Pierwsza część to wielkie grzybobranie z leśnikami. Od godziny 13 w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, gotowanie z Grzegorzem Russakiem, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, leśne wystawy, atrakcje związane z leśnym pszczelarstwem, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!

Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz piąty przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.

Wielkie grzybobranie

W niedzielę 24 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce wielkie grzybobranie. Dwa autokary rozwiozą uczestników do lasów nadleśnictw Daleszyce i Łagów. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc o godz. 7:45 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 12 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury. Ze zbiorami zapraszamy na ul. Sienkiewicza w Kielcach/most nad Silnicą. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów. Czekają atrakcyjne nagrody!

Leśny piknik

Od godziny 13 na ul. Sienkiewicza w Kielcach oraz na scenie na moście nad Silnicą będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.Będzie smaczna niespodzianka z akcentem grzybowym – zupa grzybowa Grzegorza Russaka, popularnego kucharza i znawcy kuchni myśliwskiej.

Wstęp wolny – zapraszamy!! Czeka smaczna niespodzianka!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

Współorganizator: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Partnerzy:Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Telewizja Świętokrzyska, Radio EM.