Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Oprócz swej działalności podstawowej, którą jest prowadzenie gospodarki leśnej zgodnie         z ustawą o lasach i Planem Urządzania Lasu, nadleśnictwo postępując zgodnie z przysłowiem „Czym skorupka za młodu …" angażuje się w tematykę edukacji ekologicznej z dziećmi               i młodzieżą począwszy od przedszkolaków na młodzieży szkół średnich kończąc. W tym celu została stworzona ścieżka przyrodniczo – edukacyjna na szkółce leśnej „Mniszek" oddalona     o 5 km od Jędrzejowa, gdzie dzieci pod okiem leśnika zapoznają się z otaczającą je przyrodą. Na szkółce znajduje się również wiata do prowadzenia „zielonych lekcji", a także miejsce na ognisko gdzie po zakończonych zajęciach dzieci i dorośli mogą rozkoszować się smakiem pieczonych ziemniaków i kiełbasek przy szumie drzew i śpiewie ptaków. W razie niepogody  w budynku szkółki została oddana do użytku sala edukacyjna wyposażona w liczne eksponaty które pokazują piękną i jedyną w swoim rodzaju faunę i florę jędrzejowskich lasów.

 Na terenie Nadleśnictwa istnieje również druga ścieżka zlokalizowana w bardzo malowniczym kompleksie leśnym Sielec. Jest to ścieżka o tematyce historyczno – przyrodniczej powstała ona w 2006 roku a jej tematyka wybiega nieco poza dotychczasowe standardy. W części historycznej ukazane zostały mapy z rozmieszczeniem lasów w Polsce w wieku XIX i XX. Przy trasie znajduje się również kapliczka św. Franciszka z Asyżu poświęcona pamięci leśników i ich rodzin. Na patrona ścieżki wybrano prof. Karolinę Lanckorońską, by w ten sposób podkreślić uznanie środowiska leśników dla tej wybitnej postaci. Warto zwrócić uwagę na otaczający ścieżkę piękny drzewostan jodłowo bukowy, który zachował się do naszych czasów między innymi dzięki dalekowzrocznej gospodarce leśnej prowadzonej przez rodzinę Lanckorońskich. Od XIX w. byli oni bowiem właścicielami tegoż kompleksu. Końcowym punktem ścieżki jest pomnikowy okaz jodły pospolitej „Karolina".


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NAGRODA IM. ADAMA LORETA

NAGRODA IM. ADAMA LORETA

Dyrektor generalny Lasów Państwowych ogłasza kolejną edycję Dorocznej Nagrody Lasów Państwowych im. Dyrektora Adama Loreta.

Nagroda zostanie przyznana w następujących kategoriach:

  •  najlepsze zrealizowane przedsięwzięcie (zrealizowany zbiór przedsięwzięć) w  zakresie popularyzacji, ochrony i doskonalenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej oraz modelu organizacyjno-prawnego polskiego leśnictwa;
  • najbardziej doniosła, z punktu widzenia wiedzy podstawowej lub/oraz przydatności praktycznej, zakończona i zrealizowana na terytorium RP praca naukowa dotycząca szeroko rozumianego leśnictwa;
  • Człowiek Roku Polskich Lasów.

Laureatów wyłonią członkowie Kapituły w skład, której wejdą m.in. laureaci nagrody z poprzednich lat.  

Nagrody w poszczególnych kategoriach zostaną wręczone przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych podczas obchodów Święta Lasu 2017.
Po raz pierwszy nagrodę im. Dyrektora Adama Loreta przyznano w 2001 r. Przez kilka lat - pod raz ostatni nagrodę wręczono w 2009 r.- nie ogłaszano kolejnych edycji.

Ogłoszenie o Nagrodzie im. Dyrektora Adama Loreta.
Formularz zgłoszeniowy.