Aktualności
Kto nie szanuje przeszłości nie zasługuje na przyszłość
„KTO NIE SZANUJE I NIE CENI SWEJ PRZESZŁOŚCI, NIE JEST GODZIEN SZACUNKU TERAŹNIEJSZOŚCI ANI PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI” mówił Józef Piłsudski. Pamiętać i troszczyć się o miejsca pamięci to nasz obowiązek i zobowiązanie wobec minionych pokoleń.
Leśnicy doskonale wypełniają to zadanie. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko obiekty dużej rangi wpisane do stosownych rejestrów ale również liczne, rozsiane w leśnych ostępach, miejsca pamięci będące świadectwem martyrologii narodu polskiego oraz walk o niepodległość w czasie wojen, powstań narodowych i działań partyzanckich, Na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów takich miejsc upamiętniających różne zdarzenia jest pięćdziesiąt. Jak co roku w przeddzień listopadowych uroczystości jędrzejowscy leśnicy odwiedzają je, wykonując niezbędne prace porządkowe i zapalając znicze z napisem
Lasy Państwowe – pamiętamy.
Wśród obiektów objętych opieką jest miejsce tajnego dowództwa Obwodu Jędrzejowskiego Armii Krajowej „Gaj”( Leśnictwo Lasków ). W ówczesnej leśniczówce znajdował się punkt spotkań i kontaktów AK. Dziś po leśniczówce został tylko urokliwy zakątek na skraju lasu z pięknymi pomnikowymi drzewami, obelisk upamiętniający rodzinę Leśniczego Andrzeja Karkowskiego i tablice informacyjne aby odwiedzający to miejsce mogli zapoznać się z historią związaną z Leśniczówką „Gaj”.
Często zdarza się, że leśnicy opiekujący się obiektami pamięci narodowej współpracują z samorządami i lokalną społecznością, jak to ma miejsce w Leśnictwie Sielec w oddz. 179 b, gdzie znajduje się Pomnik ofiar hitlerowskiego faszyzmu zamordowanych w latach 1944-1945. Wspólne działania i organizowane w tym miejscu uroczystości rocznicowe przyczyniają się że pamięć o poległych za wolność naszej Ojczyzny jest ciągle żywa.
Spacerując po leśnych ścieżkach możemy spotkać również krzyże, niektóre okazałe z drewna modrzewiowego inne niepozorne bielejące brzozowym drewnem mocno nadszarpnięte zębem czasu, które mają dla nas przesłanie i powinny nas skłaniać do chwili refleksji oraz zadumy nad losem ludzi i wydarzeniami które upamiętniają.
Odwiedzając jesienną porą jędrzejowskie lasy zwróćmy uwagę na te miejsca i wspólnie dbajmy aby pamięć o nich nie wygasła.