Asset Publisher Asset Publisher

Program „Zanocuj w Lesie” w Nadleśnictwie Jędrzejów

Nadleśnictwo Jędrzejów wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni blisko 1640,00 ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

W obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie" na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych zgodnie z warunkami opisanymi w regulaminie obszaru objetego programem - pkt. 17 Regulaminu

 

 

 

Wyznaczony przez Nadleśnictwo Jędrzejów obszar przeznaczony jest dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale też po prostu ludzi, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

 

 

 

 

 

 

Lokalizacja obszaru widoczna jest na mapie:https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru.

 

Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy

 

Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

 

W cześci drzewostanów mogą być aktualnie prowadzone prace gospodarcze z zakresu pozyskania drewna . Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

 

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!. Obszar „Zanocuj w Lesie” znajduje się terenie obwodów łowieckich 133 - KŁ Knieja Kielc i 132 - KŁ nr 2 Spłonka

 

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa,  Prośbę wyślij na adres jedrzejow@radom.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.

 

Podaj następujące dane:

 

    imię i nazwisko zgłaszającego,

    telefon kontaktowy,

    mail kontaktowy,

    liczbę nocy (daty),

    liczbę osób,

 

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Koordynator programu w nadleśnictwie:

Dominik Kubala, dominik.kubala@radom.lasy.gov.pl, 509 177 877

 

Zapoznaj się z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w lesie

 

  • Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić.
  • Nierówny teren. Las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi.
  •  Drogi leśne. Mogą po nich poruszać się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po szlakach konnych. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury.
  • Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych.
  • Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.
  • Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
  • Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
  • Lasy były terenem intensywnych działań wojennych. Do dziś można w nich spotkać niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku ich spotkania należy powiadomić policję w celu zabezpieczenia terenu.
  • Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
  • Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.

 

Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego przebywania w lesie

  • Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony, są one oznakowane tablicami ostrzegawczymi.
  •  Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku.
  • By uniknąć chorób odkleszczowych, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od gęstego podszytu. Dodatkowo zabezpieczy Cię stosowny ubiór: długie spodnie, rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic a później sprawdź swoje ciało i usuń ewentualne kleszcze.
  • Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, z pobraną mapą terenu do użytku offline. Z wyprzedzeniem analizuj pogodę i jeśli trzeba, pozostań w domu.
  • Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu